Ako vybrať správny matrac

Ako vybrať správny matrac

 

"Bude to chcieť nový matrac." Táto myšlienka sa vám vtiera do hlavy už od rána ako nejaká mantra, pretože ste sa na tej svojej dosluhujúci matraci zase poriadne nevyspal. Nevadí. Hneď zajtra sa mrknem do obchodu zdravého spánku a kúpim si nový matrac. Veď predsa presne viem, čo chcem. Potrebujem matrac, ktorá bude absolútne pohodlná a na ktoré sa konečne kvalitne vyspím. Bodka.

Znie to jednoducho, že? Možno práve riešite rovnakú situáciu, ale vzápätí ste zistili, že na trhu je toľko typov matracov s rôznymi parametrami, že sa v tej halde informácií začínate pomaly strácať. Vaša pôvodne jasná vízia dostala drobné trhliny. Aký typ matraca je najlepší a akú tvrdosť matraca zvoliť? Budú lepší klasické pružiny alebo moderné pena?

Vzhľadom na to, že kvalitný matrac nám bude slúžiť mnoho rokov, neradno jej výber podceniť. Aby sme vám uľahčili orientáciu pri výbere, spísali sme pre vás na tému "ako vyberať matrac" niekoľko dôležitých bodov, na ktoré je dobré sa zamerať:

 • Účel použitia a správne rozmery matraca
 • Akú tvrdosť matraca zvoliť
 • Typy matracov z hľadiska použitého materiálu
 • Matrac na boľavý chrbát
 • Ako často matrac meniť a ako sa o ňu starať
 • Ako je to s pomerom cena verzus kvalita

 

1. Všeobecné kritériá výberu

 

Ešte než sa vrhnete do skúmania konkrétnych matracov, je dobré ujasniť si pár vecí a zamyslieť sa nad nasledujúcimi otázkami:

 • Kde bude matrac slúžiť?

Na matrac sa predsa spí, takže účel je predsa jasný, alebo nie? Iné nároky na matrac ale budeme mať, ak sa jednej o matrac pre hostí či matrac na občasné prespanie na chate, a iné nároky zase na matrac do spálne, ktorá bude vyťažená denne a požadujeme od nej vysokú mieru komfortu. Ak teda budeme riešiť matrac do postele na pravidelné spanie, určite budeme v prvom rade hľadať preverenú kvalitu a prípadne sa zameriame aj na ortopedické vlastnosti, či dlhú životnosť.

 

 • Kto na matrac bude spať?

Dospelý, dieťa, staršia osoba alebo človek so zdravotnými problémami ako sú boľavý chrbát či alergie? Voľba vhodného matraca je veľa subjektívna záležitosť, každý máme iné preferencie, napriek tomu sú vek, hmotnosť, výška a prípadné zdravotné obmedzenia užívateľa základnými kritériami pri výbere. Určite nie je vhodné riešenie poříditvšem členom domácnosti rovnaký typ matraca len preto, že je to rýchle, pohodlné a trebárs aj lacnejšie.

 

 • Ako vyriešiť matrace na dvojposteľ?

Ak riešite matrac na dvojposteľ, možno váhate, či kúpiť dve samostatné matrace alebo jednu celistvú. Z hľadiska komfortu pre oba spáča a tiež vzhľadom na jednoduchšiu manipuláciu s matracom pri jej údržbe sa ako lepší variant javí obstaranie dvoch samostatných matracov. Len dávajte pozor, aby boli obe rovnakého typu, respektíve rovnako vysoké. Všeobecne muži spravidla preferujú tvrdšie matrac, ženy o niečo mäkšie a ťažko by ste potom hľadali kompromis pri jednej spojenej matraca. Navyše ak bude mať vaše váhovo ťažšie polovička nepokojné spanie, ucítite každé jej zavrtenie na spoločné matraci možno aj vy.

 

 • Budem spoločne s matracom riešiť i rošt?

Pri výbere matraca určite nezabúdajte zobrať do úvahy aj rošt. Je dôležité vedieť, či bude matrac ležať na pevnom podklade alebo dokonca len tak na zemi, či pre ňu budete mať pripravený pevný latkový alebo lamelový rošt. Na každý podklad sa totiž hodí iný typ matraca. Napríklad pružinový matrac nie je vhodná pre lamelový rošt, ale na drevené alebo pevnú dosku a penový matrac zase lepšie využije svojich vlastností v kombinácii s lamelovým typom roštu (pozor, nikdy nie v kombinácii s plným neodvetranými dnom).

 

 • Čo veľkosť matrac?

Bude vám stačiť štandardne dostupná veľkosť matraca alebo potrebujete atypický rozmer? Všeobecne sa odporúča, aby matrac bola minimálne o 20-25 cm dlhší ako naše telo a tiež dostatočne široká, aby sme mali pri odpočinku potrebný priestor. Väčšine užívateľov plne postačuje štandardný rozmer matraca 90  200 cm, minimálna šírka 80 cm pre jedného spáča. Čo sa týka výšky matraca, vyberajte takú, ktorá bude vysoká najmenej 16 cm. Slabší matrace nemusí mať tak dobré podperné vlastnosti a nebude ponúkať dostatočné pohodlie pri ležaní. Seniori a vôbec všetci, ktorí vyžadujú vyšší komfort pri vstávaní, nešliapnete vedľa, ak zvolí matrac výšky 20 - 22 cm. Vyššia jadro matraca zaistí okrem príjemného pohodlie tiež kvalitnejšie podperu tela.

2. Tvrdost na prvním místě

A ideme pomaly do tuhého. Doslova. Keďže otázka, akú tvrdosť matraca zvoliť, je jednoznačne rozhodujúca a výber je veľmi individuálna. Sami najlepšie vieme, či nám vyhovuje spanie na tvrdšie alebo skôr mäkšie matrac. Nebudeme si kupovať matrac tvrdú ako betón, keď vážime 50 kg. Takáto matrac by pre nás potom bola skôr synonymom Záhořovo lože než kvalitného spanie.

Aká má byť ideálna tvrdosť / tuhosť matraca, o tom okrem našich preferencií rozhoduje práve naša hmotnosť, ďalej vek a prípadne tiež telesná kondícia. Všeobecne platí, že ľudia s vyššou hmotnosťou by mali staviť na tvrdšie matrac, ktorá si s vyššou váhou poradia lepšie ako matrace mäkká a poskytne telu lepšiu oporu.

Tvrdšie a tuhšie matrace preferujú tiež zvyčajne mladší ľudia, s pribúdajúcim vekom potom postupne dávame prednosť matracom s mäkším a pružnejším povrchom, ktoré viac šetria kĺby. Správna tvrdosť matraca hrá veľkú úlohu aj u detí a tínedžerov. U týchto vekových skupín je dobré voliť zlatú strednú cestu a vyberať skôr matrace so strednou alebo vyššou tvrdosti.

Tvrdšie typ matraca je ďalej vhodný tiež ak väčšinu noci strávime spaním na chrbte alebo na bruchu. Ak naopak milujete spanie na boku, budete sa cítiť komfortnejšie na pocitovo mäkší matrac.

Tvrdosť a tuhosť matraca ide ruka v ruke s váhou používateľa. A tak by u každého matraca malo byť uvedené, pre akú postavu je stavaná - pre akého užívateľa je vhodná. Tento údaj nám prezradí, pre akú váhovú kategóriu je matrac určený. Výrobcovia matracov delia matraca podľa tvrdosti do niekoľkých kategórií.

Zaujímavou alternatívou sú potom aj matrace s dvojitou tvrdosťou alebo viac tvrdosťami. Tzn., Že každá strana matraca má odlišnú tvrdosť. Jedna strana je tvrdšia a druhá mäkšie, takže môžete spať na takej strane, ktorá vám aktuálne vyhovuje a v prípade potreby strany meniť. V ponuke matracov USNU sú v tomto prevedení vyrobené matrace Vivien alebo Lily Ann.

Ak sa teda rozhodnete pre výber matraca u USNU, nemusíte sa trápiť s otázkou nosnosti alebo výberom matraca medzi rôznymi tvrdosťami matracov, ktorých označenie sa líši u každého výrobcu. Matrace USNU sú totiž už priamo vo výrobe konštrukčne stavané a testované pre určitú váhovú kategóriu užívateľov. Každý matrac tak má svoj vlastný certifikát "Garancia vhodnosti matrace", na ktorom je uvedené, pre akú váhovú kategóriu je daná matrac vhodný (ako príklad matrace USNU Lily Ann).

Vedeli ste, že hoci zvolíte správny matrac, môže vám trvať až 2 týždne, kým si na ňu vaše telo zvykne? Nenechajte sa tým odradiť. Pre telo je nová matrac proste zmena a nejakú dobu mu prirodzene trvá, než si na novú podperu zvykne.

3. Typy matracov podľa materiálu

O vlastnostiach, celkovej kvalite matraca a komfortu pri ležaní rozhoduje materiál použitý v jadre matraca a na ležanie ploche. Ak ešte neviete, aký materiál a poťažmo typ matraca vám bude najviac vyhovovať, určite si matrac nevyberajte len podľa popisu a ceny na e-shope, ale zájdite si matrac vyskúšať priamo osobne na predajňu a trochu si tam na nich "poležte a pogúľajte sa" .

Len tak najlepšie zistíte, ktorú áno a ktorú nie. Majte tiež na pamäti, že matrac by sa mala prispôsobiť vášmu telu a nie naopak. Navyše v štúdiu zdravého spánku vám odborný personál poradí s výberom toho správneho matraca kompletne, aj čo týka tvrdosti či vhodného roštu pre daný typ matraca.

A aké sú najčastejšie používané materiály a typy matracov?

a) Pružinové matrace 

K pružinovým matracom získali niektorí užívatelia dešpekt, pretože ich majú v pamäti ako tie nepríjemne tvrdé matrace, u ktorých po čase začala tlačiť pera do chrbta. Dnes taký scenár nehrozí. Súčasné pružinové matrace majú buď pera spojená medzi sebou tak, aby sa riadne neuvoľňovala, alebo v prípade moderných pružinových matracov sú pružiny zašité do jednotlivých látkových vreckom - taštičiek (jedná sa tzv. Taštičkové matrace). Povrch matraca je naviac krytý vrstvou polyuretánovej alebo iné peny.

Výhodou pružinových matracov je ich priedušnosť, odolnosť proti plesniam a dobrá bodová opora. Pretože pružinové matrace dobre vetrajú, nedrží sa v nich v prípade pravidelnej údržby prach ani roztoče a sú tak vhodným variantom aj pre alergikov a pre osoby, ktoré sa v noci veľa potia.

Ďalšou výhodou je fakt, že pružinové matrace si budú rozumieť aj s rovným povrchom, tzn., Že ich môžete položiť na rovnú dosku alebo aj na zem. Naopak nie sú vhodné na lamelové a polohovacie rošty, pretože lamelový rošt sám o sebe pruží a pružinový matrac tiež.

Ak hľadáte matrac s dlhou životnosťou a skvelým odvodom vlhka, bude kvalitný pružinový matrac dobrou voľbou.

b) Penové matrace

Penové matrace patrí medzi najpredávanejšie. Vyrába sa z rôznych typov pien alebo ich kombinácií. Najčastejšie sa stretnete polyuretánovou penou (PUR pena), studenou penou a tzv. Lenivou penou. U penových matracov sa často stretávame s prevedením anatomických zón, ktoré majú za úlohu optimálne podoprieť telo v každej časti podľa jeho zakrivenie a podporiť tým správnu prirodzenú polohu tela pri ležaní. V poslednej dobe sú čím ďalej viac rozšírené kvalitné značkové peny, ktoré sú vhodné aj pre alergikov.

Polyuretánová pena - Matrace z PUR peny patrí k matracom s nižšou pružnosťou. Často sa používajú (v jednoduchšom prevedení) na výrobu lacnejších typov matracov. Ak sa však pre výrobu matrace použije kvalitná značková PUR pena Düren (v objemovej hustote 35 - 40 kg / m3), využívaná u matracov USNU s požiadavkou na menšie pružnosť - vyššia tvrdosť, získava používateľ skvelú matrac s dlhou životnosťou. Polyuretánové matrace môžete kúpiť v rôznych stupňoch tvrdosti a môžu ich tak využiť aj ľudia s vyššou hmotnosťou. Výhodou matracov USNU z PUR pien Düren je tak dlhodobá stálosť tvrdosti matraca a pevnejšie podpera a možnosť použitia na lamelové i pevné rošty.

Studená pena (HR pena - high resilient) - Tento materiál je charakteristický väčšími póry (bunkami) než má klasická PUR pena. Vďaka tomu sú matrace zo studenej peny ešte lepšie priedušné a majú vyššiu pružnosť a elasticitu než PUR pena. Matrac zo tzv. Studenej peny sú preto vhodné pre užívateľov očakávajúci pružnú, stredne tvrdou alebo mäkký matrac. Správnou kombináciou s inou penou v inej tuhosti, vytvára tak ďalšie varianty komfortu a poslúži ako dobrá opora tela a chrbtice pri spánku. Studená pena sa často kombinuje s pamäťovou penou (tzv. Lenivou penou).

Pamäťová pena (viscoelastická či lenivá pena) - Matrace z pamäťovej peny by mohlo charakterizovať jediné slovo: komfort. Táto pena sa používa ako povrchová vrstva matraca pre zaistenie vyššej povrchové mäkkosti. Vie sa perfektne prispôsobiť tvaru tela a pre väčšinu užívateľov je veľmi príjemná. Reaguje na telesnú teplotu a podľa toho mení svoju tvrdosť. Jednoducho povedané, keď na matrac z lenivej peny ležíme, tá pod nami vďaka telesnému teplu mäkne a následne sa pomaly vracia do pôvodného tvaru, bez toho aby vytvárala silný protitlak. Pamäťová pena rozkladá tlak na telo po väčšej ploche a je tak šetrnejší na boľavé miesta či kĺby. Vzhľadom k týmto vlastnostiam sú pamäťové matrace perfektné pre osoby, ktoré strávi na lôžku dlhšiu dobu. Zabraňujú totiž preležaninám a zlepšuje krvný obeh.

Nové typy pien, u USNU matracov ORTHOCELL - vývoj pien ide ako všetko ostatné neustále dopredu a tak sa stretávame s novinkami, ktoré posúvajú kvalitu a komfort matracov zasa vyššie. U USNU matracov používame pre najluxusnejšie matrace XANTHE najnovší typ peny ORTHOCELL od popredného rakúskeho výrobcu EUROFOAM. Dokonalé prispôsobenie telu, maximálny komfort a pohodlie, antialergické vlastnosti, vynikajúce hygiena a dlhá životnosť matrace sú nosnými prednosťami tejto novinkové radu matracov USNU.

Ak hľadáte komfortné matrac s univerzálnym použitím, urobí vám dobre vybraná penový matrac výbornú službu. Navyše ju môžete použiť na väčšinu latových i lamelových roštov.

c) Latexové matrace

Latexový matrac je perfektný pre osoby, ktorí hľadajú tú najlepšiu alternatívu z hľadiska hygieny. Matrac z latexu vynikajú hypoalergénnymi a ortopedickými vlastnosťami. Majú určitý podiel prírodného materiálu (prírodného kaučuku), sú pružné a dobre sa prispôsobujú tvaru tela.

Z hľadiska tvrdosti sa však radí do kategórie mäkších alebo stredne tvrdých matracov, s výnimkou matrace USNU Vivien, ktorú si možno nastaviť až do 4 rôznych tvrdosťou. Kvôli mäkkosti sa latex často kombinuje s doskou z kokosových vlákien alebo PUR či HR peny, ktorá býva vložená do stredu latexové matrace, aby matrac získala väčšiu tuhosť.

Určitou nevýhodou pre niektorých užívateľov môže byť ich nižšia priedušnosť, takže nie sú príliš vhodné do vyložene vlhkého prostredia ani pre osoby, ktoré sa viac potia. Toto neplatí pri matracov USNU s latexovým povrchom Magic, ktorý vďaka obsiahnutým "chladivým" gélovým guličkám vie odoberať nadmerné teplo a regulovať tak teplotu v lôžku.

Matrac z latexu tiež dávajte vždy na lamelový rošt, aby mohla dýchať a dobre pružiť. Nikdy ju neklaďte na nepriedušnou dosku alebo na zem.

d) Kombinácia materiálov

Ako bolo uvedené vyššie, každý typ materiálu má svoje špecifiká a niekedy je vhodnejšie, ak sa jeden materiál optimálne skombinuje s iným. Použitie viacerých typov pien v penových matracoch, aby sa sa docielilo požadovaných vlastností matrac, tak nie je nič neobvyklé. Ďalej môžete naraziť na pojem sendvičový matrac. Tzn., Že jadro matraca je zložené z dvoch materiálov tak, aby sa zlepšil ležanie komfort a celková životnosť matraca.

Neznámym pojmom pre vás iste nebudú tzv. Zóny na matraci. Tzn., Že matrac má povrch rozdelený do určitých oblastí - zón, podľa toho, ako veľká záťaž je na dané miesta zo strany tela vyvíjaná. A v kritickej oblasti bedier, ramien či hlavy je potom nastavená odlišná tvrdosť, než vo zvyšku matrace. Čo zvyšuje celkový komfort pri užívaní matraca. Môžete sa tak stretnúť napr. S 5zónovou alebo aj 7-zónová matracov. Len pozor, u detí a osôb s menším vzrastom by nemuselo rozloženie jednotlivých zón zodpovedať polohe tela. U týchto skupín je teda zbytočné riešiť, či a koľko má matrac zón.

4. Matrac na boľavý chrbát

Ak vás občas hnevá chrbát alebo trápi boľavé kĺby, možno rovno budete riešiť otázku, aký matrac zvoliť na boľavý chrbát, aby ste im po dobu odpočinku uľavili a bolesť sa nezhoršovala. Z hľadiska typov matracov, ktoré sme si predstavili vyššie, je vhodnou matracov na boľavý chrbát matrace z pamäťovej peny, ktorá nevytvára veľký protitlak, takže sa hodí nielen v prípade, že vás hnevá chrbát či kĺby, ale poskytne úľavu aj osobám, ktoré musia na lôžku nedobrovoľne tráviť dlhší čas.

Avšak vo svete matracov sa v otázke matrace a zdravie môžete ďalej stretnúť s pojmami zdravotné matrace a ortopedický matrac. Aký je medzi nimi rozdiel?

Zdravotné matrace môže byť teoreticky každý matrac, ktorá sa vyznačuje nejakým certifikátom o zdravotnej vhodnosti. Môže sa jednať napr. O certifikát o tom, že matrac je hypoalergénny alebo o tom, že sa hodí pre osoby pripútané dlhší čas na lôžko. Naproti tomu ortopedický matrac by mala byť otestovaná z hľadiska ortopedických vlastností, tj. Či poskytuje dostatočnú oporu chrbtu a celému telu a tiež býva testovaná na správne rozloženie váhy tela. Majte však na pamäti, že ani ten najlepší ortopedický matrac nebude samospasiteľná a príčinu boľavých chrbta vám bohužiaľ vyriešiť nepomôže. Môže vám ale výrazne zlepšiť kvalitu spánku a zvýši pocit úľavy.

5. Ako často meniť matrac a ako ju udržovať?

Zaobstaraním kvalitné matrace to nekončí. Aby vám matrac dlho spoľahlivo slúžila, je potrebné ju pravidelne udržiavať. Nezabúdajte preto matrac vysávať od prachu, pravidelne v miestnosti vetrať a matrac tiež čas od času otočiť. Odporúča sa otáčať ju raz mesačne, aby ste tak eliminovali hrozbu vzniku preležanín.

Z hľadiska jednoduchšie údržby je vhodnejšie zaobstarať si matrac so snímateľným poťahom, ktorý sa ľahko zloží a vyperie v práčke. Tým zatočíte s prachom, špinou aj roztoče zároveň.

Väčšina kvalitných matracov už je automaticky snímateľným poťahom vybavená. V prípade že matrac poťah nemá, alebo ju chcete ešte viac ochrániť, môžete si predĺžiť jej životnosť obstaraním prístelky na matrac vo forme krycí matrac, ktorý sa potom pokladá na existujúce matraci.

A ako často matrac meniť?

Na to sa nedá jednoznačne odpovedať. Všetko záleží na kvalite matrace, spôsobu a frekvencie jej používanie aj jej údržbe. Výrobcovia u niektorých matracov síce deklarujú životnosť 10, 15 i viac rokov, avšak všeobecné odporúčanie je, že matrac by sa mala vymeniť cca každých 8-10 rokov. Je to z dôvodu, že aj ten najlepší materiál sa časom unaví a opotrebuje. Nemožno opomenúť ani hygienickú stránku. Pri spánku sa potíme, zbavujeme sa čiastočiek kože a všetok tento mikroskopický biologický "materiál" matrace postupne absorbuje. Hoci sa teda o matrac starostlivo staráte, nemusí mať po niekoľkých rokoch už tak dobré vlastnosti, ako matrace nová.

Strata kvality sa u penových a latexových matracov prejaví spravidla najskôr v oblasti bedier, kde je zaťaženie najvyššie. U pružinových matracov sa po čase môžu vinou záťaže tlačiť pružiny na povrch a to opäť v oblasti bedier.

6. Cena verzus kvalita

Investície do kvalitné matrace nemusí byť úplne lacnou záležitosťou. Na druhú stranu je možné vybrať aj slušný model, ktorý vám peňaženku nezruinuje. U matracov rozhodne platí, že s kvalitou rastie aj cena. Všeobecne ak zainvestujete do drahšie, ale kvalitnejšie matrace, máte istotu, že vám vydrží dlhšie ako jednoduchá matrace "za pár stoviek" z hypermarketu, kde sa veľký dôraz na životnosť a trvanlivosť materiálu pri výrobe nekládol. Avšak je to zároveň investícia do zdravého spánku a kvalitného odpočinku, na ktoré by sme určite nemali zbytočne šetriť.

Ak potom chcete mať istotu 100% kvality, zistite si, či má matrac udelený certifikát kvality. Jedná sa najmä o certifikáty z klinického testovania či rôzne medzinárodné certifikáty kvality.

7. Neignorujte vlastné pocity!

Na záver treba dodať, že odborné štúdie a výskumy dokazujú, že používateľ matrace len ťažko rozoznáva, na akom type matraca spí. Ak to dopredu nevie, nespozná, či ide o matrac penovou, latexovú, z bio peny, sendvičovou či akú. A je mu to vo finále tiež jedno. Rozhodujúci je pre neho totiž jednoznačne miera komfortu, ktorú pri spánku na danej matraci pociťuje. Ak je pre užívateľov matraca pohodlná, je mu skrátka jedno, aký to bude typ. A to je asi to najdôležitejšie. Neváhajte preto matrac osobne vyskúšať a skúste sa pri jej výbere riadiť nielen technickými parametrami (hoci aj tie samozrejme zohrávajú svoju úlohu), ale tiež svojimi pocitmi.

Využite pre výber Vašej matrace konfigurátor matracov alebo navštívte predajne USNU nové spaní, kde si matrace môžete vyskúšať a s výberom Vám poradia naši odborní predajcovia v oblasti zdravého spania.

TIP na Vašu matrac: ortopedický lamelová matrac YOKO (klinicky testované, 5 tvrdosťou, 3 varianty pohodlie hornej plochy matraca, vynikajúca priedušnosť a hygiena). Bližšie info o ortopedické matrac YOKO tu.